Sortering af EUR Paller en bæredygtig recycling og økonomisk kapitalisering
Eksl. moms
Følgende er således indeholdt i prisen vedr. Pallesortering
- Handling af paller ved ind levering til vores adresse 8783 Hornsyld.
- Sortering vil ske på fuldautomatiske anlæg, hvor jeres paller sorteres præcis i den individuelle kvalitet efter nærmere aftale for palletype: EPAL og EUR paller i kategori A-B-C iht. EPAL (Sammenslutning Europæiske Palleproducenter)
- Dine paller rengøres på overfladen for støv, diverse fremmedlegemer som sten, grus, pap.
- Udstikkende søm med eller uden hoved presses ned med sømpresser der minimerer skader på bl.a. sække eller øvrige følsomme produkter og sparer dig for unødige ekstra indkøb af paller i stedet bruger du din palle igen.
- Kontrol af fugtighed i pallen således denne frasorteres – hvis pallen er våd
- Scanning af pallen i både 2D & 3D der gør, at brud og ikke godkendte revner samt misfarvninger opdages iht. specifik opmåling af iht. palle kravspecifikation
- Paller opbevares efter endt sortering under ordnet forhold til du får brug for pallerne
- Se hvordan dine paller sorteres her:
Pallepool Ordning:
Dine paller opbevares på lager efter sortering og præcis i den palle kvalitet du ønsker og naturligvis på dit specifikke varenr. indtil dit aftræk.
Pallekvaliteten du ikke ønsker, at gøre brug af, køber vi gerne -og i direkte forlængelse heraf kapitalisere du dine overskudspaller så de kommer i omløb igen. Således bidrager du til en bæredygtig cyklus af paller og ikke mindst en økonomisk optimering for din virksomhed.
Beregn din effektivitet og omkostning her
Har du mange paller igennem din virksomhed! – så skal du naturligvis have dit eget sorteringsanlæg som vil bliver skræddersyet til netop dit behov og i forlængelse heraf til en minimering af Co2 og ikke mindst til en øget økonomisk og grøn bundlinje. Klik Her
Klik her for bestilling